بررسي رابطه استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي مجازي- قسمت 10

Businessman climbing the corporate ladder of success

1587000 متن و يادداشت روي ديوارها نوشته مي‌شود؛
1851000 جملات وضعيت بارگذاري مي‌شود؛
1972000 دعوت از سوي دوستان پذيرفته مي‌شود؛
2716000 تصوير بارگذاري مي‌شود؛
2716000 پيام فرستاده مي‌شود؛
10208000 توضيح نوشته‌ مي‌شود. (تلگراف, عملكرد سال 2010 فيس‌بوك به روايت آمار و ارقام, 89).
وضعيت‌هاي مربوط به روابط در فيس‌بوك (بررسي سال 2010)
43869800 نفر، وضعيت خود را به حالت “مجرد” تغيير دادند؛
3025791 نفر، وضعيت خود را به حال “پيچيده” (نامشخص) تغيير دادند؛
5974574 نفر، وضعيت خود را به حالت “نامزد داشتن” تغيير دادند؛
36774801 نفر، وضعيت خود را به حال “ازدواج” تغيير دادند.
The telegraph, Facebook’s 2010 by numbers))
 
 
گوگل پلاس (Google pulls)
چند وقتی بود که شواهدی نشان می‌داد که گوگل به صورت مخفیانه در حال کار روی یک شبکه‌ي اجتماعی بزرگ است. چند ماه پیش خبری در این مورد منتشر شد که در حد شایعه بود و زود تکذیب شد اما معلوم بود که گوگل پنهانی در حال انجام کارهایی است.
سرانجام گوگل در وبلاگ رسمی خود، پروژه گوگل پلاس یا Google+ را معرفی کرد. آیا با گوگل پلاس، گوگل به یک شبکه‌ي اجتماعی عظیم تبدیل خواهد شد؟ آیا موقعیت فیس‌بوک به خطر خواهد افتاد؟
گوگل پلاس، از روز – سه‌شنبه بیست و هشتم ماه ژوئن سال 2011- به صورت “بسیار” محدود در دسترس شمار اندکی از کاربران قرار گرفته است. این پروژه حاصل یک سال تلاش تیم گوگل به رهبری معاون ارشد شرکت گوگل در امور شبکه‌های اجتماعی به نام “ویک گاندروتا” است.
وقتی که گوگل پلاس عمومی شود و در دسترس همه قرار بگیرد، به لطف طراحی مجدد نوار راهبری گوگل، در همه جا دسترسی به آن ممکن خواهد شد. نوار آشنای خاکستری که در بالای همه صفحات گوگل دیده می‌شود، مشکی‌رنگ شده و در این نوار گزینه‌هایی برای دسترسی به پروفایل خود در گوگل پلاس، اشتراک مطالب و دیدن اطلاعیه‌ها داریم. سامانه آگاه‌سازی یا notification گوگل، چیزی شبیه سامانه آگاه‌سازی فیس‌بوک است.
ما مشابه بخش فیدهای خبری فیس‌بوک، در گوگل پلاس هم می‌توانیم عکس‌ها، ویدئوها، مطالب و حتی موقعیت خود را به اشتراک بگذاریم.
با گذشت یک ماه از زمان راه‌اندازی گوگل پلاس – در زمان نگارش اين مطلب – می‌توانیم نخستین ارزیابی خود را از میزان موفقیت این شبکه‌ي اجتماعی تازه انجام بدهیم و ببینیم ویژگی‌های جذاب گوگل پلاس یعنی حلقه‌ها، جرقه‌ها یا سیستم چت تصویری خاص‌اش یعنی Hangouts تا چه میزان توانسته است، جلب نظر کند و بر تعداد کاربران پلاس بیفزاید.
گوگل پلاس تنها در عرض ۱۶ روز اول شروع کارش، توانست ۱۰ میلیون کاربر پیدا کند. در نمودار زیر می‌توانیم ببینیم که در مقام مقایسه، توییتر بعد از گذشت ۷۸۰ روز و فیس‌بوک بعد از گذشت ۸۵۲ روز توانست، این میزان کاربر پیدا کند.
Redmond pie, Facebook, Twitter And Google+ User Adoption Rate Compared) )
البته باید قبول کنیم که این مقایسه چندان منصفانه نیست، نخست به خاطر آنکه دنیای آنلاین سال ۲۰۱۱ بسیار پررونق‌تر و پرکاربرتر از دنیای آنلاین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶، یعنی سال‌های شروع به کار فیس‌بوک و توییتر است. در واقع این توییتر و فیس‌بوک بودند که مردم را از امکاناتی که عضو شدن در یک شبکه‌ي اجتماعی می‌تواند برایشان در بر داشته باشد، آگاه کرده بودند، پس آنها کنجکاو بودند که ببینند، عضویت در یک شبکه‌ي اجتماعی دیگر، می‌تواند چه چیزهای خوبی برایشان به ارمغان بیاورد.
دلیل دوم را باید زیرکی گوگل در حفظ حریم خصوصی و اطلاعات کاربرانش دانست. گوگلی‌ها که می‌دانستند، خیلی‌ها از فیس‌بوک به خاطر مشکلاتی که در حفاظت از حریم خصوصی‌شان داشته، راضی نیستند، از همان ابتدا این شبکه را طوری طراحی کردند که کمتر از این مشکلات داشته باشد. حلقه‌ها یا circles، ویژگی درخشان گوگل پلاس است که از همان ابتدا به کاربر پلاس اجازه می‌دهند، دوستانش را در گروه‌های مختلف مرتب کند و هر مطلب را بنا به صلاحدید خود، تنها با حلقه‌ي خاصی به اشتراک بگذارد.
دلیل سوم توفیق گوگل، بسیار آشکار و بدیهی است. گوگل از قبل تعداد بسیار زیادی کاربر داشت و کشاندن آنها به یک شبکه‌ي اجتماعی، کار بسیار ساده‌ای برای آنها بود. در حالی که توییتر و فیس‌بوک مجبور بودند به صورت اولیه کاربر کاملاً تازه جذب کنند، هر کاربری که اکانتی در گوگل داشت و به جی‌میل خود مراجعه می‌کرد یا جستجوی ساده‌ای می‌کرد، با دیدن سیاه شدن نوار گوگل، کنجکاو می‌شد که ببیند، چه اتفاقی روی داده است و به سرعت مشتاق می‌شد، عضو گوگل پلاس شود.
کمتر کسی است که موافق نباشد، گوگل پلاس گام اول را محکم برداشته است، اما باید دید که شتاب جذب کاربر توسط گوگل پلاس یا میزان اشتراک محتوا در این شبکه همچنان شتاب صعودی خود را حفظ خواهد کرد یا گوگل پلاس، صرفاً تب زودگذری بوده است که برای مثال با سکون و عدم ارائه ویژگی‌های تازه، آتشش خاموش خواهد شد.
اعتقاد شخصی محقق بر این است که در صورت عدم ارائه‌ي زودهنگام API گوگل پلاس یا اضافه نشدن ویژگی‌هایی مثل متصل شدن پلاس به گوگل پلاس، توییتر یا شبکه‌های اجتماعی دیگر، شاهد کاهش شتاب جذب کاربر پلاس خواهیم بود.
 
 
هويت
هويت مفهومي كاملاً پيچيده است كه نمي‌توان به شكل درستي معني آن را درك كرد، به همين دليل از نسبيت خاصي برخوردار است. مي‌توان هويت را آگاهي فرد نسبت به خود دانست كه در نتيجه‌ي تداوم كنش‌هاي فرد به او واگذار

برای دانلود فایل متن کامل پایان نامه به سایت 40y.ir مراجعه نمایید.

نمي‌شود، بلكه فرد بايد آن را به‌طور مداوم و پيوسته در زندگي روزمره ايجاد كند و نيز در فعاليت‌هاي خويش مورد پشتيباني قرار دهد ( گيدنز؛ 1378: 81).
اگر بخواهيم به معناي لغوي هويت توجه كنيم تا حدي مي‌توان به درك صحيحي در اين زمينه رسيد. درلغت‌نامه‌ي دهخدا، هويت ” تشخيص ” معنا شده است كه ميان حكما و متكلمان مشهور است ( دهخدا؛ 1381: 20866 ). در فرهنگ معين ذات باري‌تعالي، هستي، وجود و بالاخره آنچه موجب شناسايي شخص باشد، معني شده‌است ( معين؛ 1371: 5228 ).
همچنين در فرهنگ آكسفورد هويت به معناي چيستي و كيستي افراد معني شده است. بنابراين مي‌توان گفت كه هويت در خلاء مطرح نمي‌شود بلكه در رابطه با هويت، يك خود و غير وجود دارد كه از طريق آن فرد دست به شناسايي مي‌زند.
در جامعه‌شناسی، واژه‌ي هويت به‌معنای چه کسی بودن است و نياز به آن، حس شناساندن خود و يک سلسله عناصر فرهنگی و تاريخی را در فرد يا يک گروه انسانی تحريک می‌کند. هر نوع وابستگی اجتماعی، نمودار بخشی از ويژگی‌های انسان است. اين ويژگي‌ها، معرفت و شناخت ابنای بشر را تسهيل می‌کند. ( مجتهدزاده؛ 1376: 147 )
به نظر برگر: ” مردمی که برای نخستين بار با يکديگر آشنا می‌شوند، می‌کوشند به هويت رابطه‌ای دست پيدا کنند؛ يعنی نقطه‌ي مشترکی بيابند که وجه تمايز آن‌ها از ديگران است. اين کار موجب می‌شود هريک از افراد نقش‌های جداگانه‌ای داشته باشند. در سطح بالاتر، وقتی مردم هويت مشترک را کشف می‌کنند، می‌توانند از اين طريق به نوعی انسجام برسند. ” ( هيس[25]، 1998: 201-202 )